Bloomberg: Regülatörler Binance Ofislerinde Arama Yapıyor!

Dünyanın en büyük kripto para borsası hakkında birkaç gelişme yaşandı. Binance ofislerinin 4 Temmuz’da basıldığını iddia eden raporlar geliyor. Bu sırada borsa yetkilileri, “regülatörlerle işbirliği yaptıklarını” söylüyor. İşte detaylar…

Binance, Avustralya’da soruşturma altında mı?

Binance Avustralya sözcüsü yaptığı açıklamada, “Yerel yetkililerle işbirliği yapıyoruz. Binance Avustralya’daki kullanıcılarımıza tam uyumlu hizmetler sunmak için yerel düzenleyici standartları karşılamaya odaklanmış durumdayız.” dedi. Bloomberg’e göre, Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC) Salı günü Binance Avustralya lokasyonlarında aramalar gerçekleştirdi. Haberde, konuya aşina olan isimsiz kişilere dayanılarak, soruşturmanın Binance’in Avustralya’da artık faaliyette olmayan türev işlemlerine yönelik devam eden bir soruşturmanın parçası olduğu iddia edilmekte.

Binance’in temsilcisi şirketin ofislerinin aranıp aranmadığını ya da herhangi bir yerel soruşturmadan haberdar olup olmadıklarını doğrulamadı ya da reddetmedi. Haber, ASIC’in Nisan 2023’te Binance Australia Derivatives’in lisansını iptal etmesinden birkaç ay sonra geldi. Kriptokoin.com olarak da bilidrdiğimiz gibi bu hamle, Binance’in ülkedeki faaliyetlerinin, özellikle de perakende ve toptan müşterilerinin sınıflandırılmasının hedefli bir incelemesini takip etti.

Buna karşılık Binance, Avustralya’da “daha odaklı bir yaklaşım” tercih etti. Ülkedeki türev ticaretini kapatmayı seçti. Binance Avustralya halen spot alım satım hizmetleri sunmakta. Daha önce, Avustralyalı düzenleyiciler, şirketin Şubat ayında belirli türev pozisyonlarını aniden kapatmasının ardından Binance hakkında bir soruşturma başlatmıştı. Şirketin, yatırımcı sınıflandırmasına uyumu gerekçe göstererek, toptan yatırımcı olma şartlarını karşılamayan kullanıcıları kısıtladığı bildirilmişti.

Dünya çapında kripto şirketlerine karşı incelemeler artıyor

Avustralyalı yetkililer tarafından Binance’e karşı alınan önlemler, dünya çapında kripto para borsalarının karşılaştığı artan inceleme ve düzenleyici zorlukları yansıtıyor. Düzenleyiciler, borsaların özellikle kara para aklamayı önleme (AML) ve müşterini tanı (KYC) düzenlemeleri gibi alanlarda yerel yasalara uymasını sağlamak istiyor. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, son yıllarda çeşitli ülkelerde düzenleyici işlemlerle karşı karşıya kaldı. Bu gelişmeler, borsaların uzun vadeli yaşayabilirliklerini sağlamak ve kullanıcılarının güvenini korumak için karmaşık düzenleyici ortamlarda gezinme ihtiyacını vurgulamaktadır.

Binance’in Avustralya operasyonlarına yönelik soruşturma devam ederken, şirketin yerel yetkililerle işbirliği yapması, uyumluluk endişelerini ele alma ve düzenleyici standartlar çerçevesinde çalışma konusundaki kararlılığını gösteriyor. Devam eden bu soruşturmanın sonucunun Binance’in Avustralya’daki operasyonları üzerinde etkileri olması ve ülkedeki kripto para borsaları için düzenleyici ortamı etkilemesi muhtemeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx