Bu Gözler Az Önce Ne Gördü Diyeceğiniz ve Gerçeklik Algınıza Harakiri Yapan Saykodelik Filmler

Merhabalar. Sinemada algılarımızla oynayan ve gerçekliğin sınırlarını çarptıran filmlere saykodelik filmler diyoruz. Bu filmler eşsiz senaryolarıyla hayatımıza başka bir anlam katabilir. Bu içerikte @davidcinema adlı hesabın, takipçilerine sorduğu ‘İzlediğiniz en saykodelik film neydi?’ sorusuna gelen cevaplar listelenmiştir. 

İyi seyirler dilerim.

23. A Field in England (2013)

17. yüzyıl İngiltere’sindeki İç Savaş’ın ortasında bir grup asker kaçağı, bir tarlada savaştan kaçar. Bir simyacı tarafından ele geçirilen adamlar, tarlada gömülü olduğuna inandıkları gizli bir hazineyi bulması için onlara yardım etmeye zorlanır.

Yönetmen: Ben Wheatley

Oyuncular: Julian Barratt, Peter Ferdinando, Richard Glover

22. Upstream Color (2013)

Henry David Thoreau’nun “Doğal Yaşam ve Başkaldırı” kitabını kendine rehber edinen bir hırsızlık hikayesinin anlatıldığı filmde hırsız, kurbanlarını hipnotize edip tüm maddî varlıklarını ele geçirmek için mavi bir organik maddeden yararlanır.

Yönetmen: Shane Carruth

Oyuncular: Amy Seimetz, Frank Mosley, Shane Carruth

21. The Cell (2000)

Filmde bir FBI ajanı, yeni bir teknolojide usta olan bir sosyal hizmet görevlisini, en son kaçırılan kurbanını nereye sakladığını öğrenmek için komadaki bir seri katilin zihnine girmeye ikna eder.

Yönetmen: Tarsem Singh

Oyuncular: Jennifer Lopez, Vince Vaughn, Vincent D’Onofrio

20. Requiem for a Dream (2000)

Sara Goldfarb, küçük bir apartman dairesinde yaşayan emekli bir duldur. Zamanının çoğunu televizyon izleyerek geçirir. Oğlu Harry bir keştir ama arkadaşı Tyrone ile birlikte uyuşturucu satıcısı olarak işi büyütme vizyonları vardır. Harry’nin kız arkadaşı Marion ise moda tasarımcısı ya da ressam olabilir ama kendini Harry’nin uyuşturucu merkezli dünyasına kaptırmıştır. Bu sırada Sara da kendine bir bağımlılık geliştirmiştir.

Yönetmen: Darren Aronofsky

Oyuncular: Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly

19. Fantastic Planet (1973)

images.squarespace-cdn.com

Dev yaratıklar ve küçük ‘insansılar’ arasındaki mücadelenin konu alındığı film, 70’lerin politik iklimine ve sınıf mücadelesine dair farklı bir bakış açısı sunuyor.

Yönetmen: René Laloux

Oyuncular: Barry Bostwick, Jennifer Drake, Eric Baugin

18. Fear and Loathing in Las Vegas (1998)

Tuhaf bir gazeteci ve psikopat avukatının, bir dizi saykodelik macera için Las Vegas’a gitmelerini konu alan filmde Hunter S. Thompson’ın ve iri yarı Samoalı avukatının umutsuzca Amerikan rüyasını ararken Batı Amerika’daki yolculuğunu izliyoruz.

Yönetmen: Terry Gilliam

Oyuncular: Johnny Depp, Benicio Del Toro, Tobey Maguire

17. Holy Motors (2012)

Oscar bir işadamıdır ve çok zengin ve gizemli bir adam tarafından tuhaf bir iş için görevlendirilir. Bir limuzinin içinde kılıktan kılığa girerek çeşitli randevulara gider. Bazen bir dilenci, bazen yeğenine veda eden yaşlı bir adam ya da bir cambaz olur.

Yönetmen: Leos Carax

Oyuncular: Denis Lavant, Edith Scob, Eva Mendes

16. Natural Born Killers (1994)

Film, travma geçirmiş çocuklukların kurbanı olan iki kişinin, kitle iletişim araçları tarafından sorumsuzca yüceltilen sevgili ve psikopat seri katillere dönüşmesini konu alıyor.

Yönetmen: Oliver Stone

Oyuncular: Woody Harrelson, Juliette Lewis, Tom Sizemore

15. Enter the Void (2009)

Tokyo’da yaşayan Amerikalı bir uyuşturucu satıcısı, en iyi arkadaşı tarafından ihanete uğrar ve bir uyuşturucu ticaretinde öldürülür. Ruhu, ölümünün yansımalarını görerek yeniden dirilmenin yollarını arar.

Yönetmen: Gaspar Noé

Oyuncular: Nathaniel Brown, Paz de la Huerta, Cyril Roy

14. The Wolf House (2018)

Film, dindar fanatiklerden kaçıp Şili’nin güneyindeki bir eve sığınan bir çocuğun psikolojik olarak rahatsız edici unsurlarla dolu dünyasını konu alıyor. Maria, yalnızca iki domuzun yaşadığı bir eve sığınmıştır.

Yönetmenler: Joaquín Cociña, Cristóbal León

Oyuncular: Amalia Kassai, Rainer Krause, Karina Hyland

13. Waking Life (2001)

Genç bir adam, rüyaların gerçek dünyadan ayrıldığı yeri arar ve düş, uyanmak, gerçeklik gibi konular üzerine farklı düşünen insanlarla konuşur. Filmdeki farklı dünya görüşleri, rüyalara değişik bakış açıları sunar.

Yönetmen: Richard Linklater

Oyuncular: Ethan Hawke, Trevor Jack Brooks, Lorelei Linklater

12. A Scanner Darkly (2006)

Film, çok da uzak olmayan bir gelecekte gizli görevde olan bir polisin, tehlikeli yeni bir uyuşturucuya bulaşmasını ve bunun sonucunda kendi kimliğini kaybetmeye başlamasını konu alıyor.

Yönetmen: Richard Linklater

Oyuncular: Keanu Reeves, Winona Ryder, Robert Downey Jr.

11. Annihilation (2018)

“Area X” bölgesi, gerçekleşen anormal faaliyetlerden dolayı hükümet tarafından gizlice karantinaya alınır ve kıtanın geri kalanından ayrılır. Doğa, insan uygarlığının son izlerini de bölgeden silmiş durumdadır. İlk keşif gezisi, cennet gibi bir doğanın olduğu burayı rapor etmek için gelir.

Yönetmen: Alex Garland

Oyuncular: Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Tessa Thompson

10. Troll 2 (1990)

Filmde tatil yapan bir aile, ziyaret ettikleri tüm kasabanın insan kılığına girmiş ve onları yemeyi planlayan goblinler tarafından iskan edildiğini keşfetmesi anlatılıyor.

Yönetmen: Claudio Fragasso

Oyuncular: Michael Paul Stephenson, George Hardy, Margo Prey

9. Ashik Kerib (1988)

Film, yetenekli ama fakir bir âşığın, gerçek aşkı olan zengin bir tüccarın kızıyla asla birlikte olamayacağını düşündüğü için dünyayı dolaşmak zorunda kalmasını konu alıyor.

Yönetmenler: Sergei Parajanov, Dodo Abashidze

Oyuncular: Yuri Mgoyan, Sofiko Chiaureli, Ramaz Chkhikvadze

8. Under the Skin (2013)

Gizemli bir genç kadın, İskoçya’da akşam saatlerinde yalnız erkekleri baştan çıkarır. Ancak gelişen olaylar, onun kendini keşfetme sürecine başlamasına neden olur.

Yönetmen: Jonathan Glazer

Oyuncular: Scarlett Johansson, Jeremy McWilliams, Lynsey Taylor Mackay

7. Jacob’s Ladder (1990)

Jacob Singer, parçalanmış hayatını ve anılarını anlamlandırmaya çalışır. Halüsinasyonlar, geri dönüşler ve komplolarla boğuşarak bu maniklerden kurtulmak için mücadele eder. Bunu arkadaşlarının ve sevdiklerinin desteği dışında hiçbir şey olmadan yapmalıdır.

Yönetmen: Adrian Lyne

Oyuncular: Tim Robbins, Elizabeth Peña, Danny Aiello

6. The Tree of Life (2011)

Film, 1956 yılında Teksas’ta yaşayan bir ailenin hikayesini konu alıyor. Ailenin en büyük oğlu, masumiyetin kaybına tanık olur ve ailesinin çelişkili öğretileriyle mücadele eder.

Yönetmen: Terrence Malick

Oyuncular: Brad Pitt, Sean Penn, Jessica Chastain

5. Zack: Enfrentamiento Mortal (2021)

Zack bilinmeyen bir yerde dolaşır ve tek ipucu değerli bir elmastır. Zack ’13’ten kaçarken, geçmişini ve elmasın sırrını ortaya çıkarmaya çalışır ve hayatta kalmak için savaşması gereken bilinmeyene doğru bir yolculuğa çıkar.

Yönetmen: Joseph Lando

Oyuncular: Joseph Lando, Rosina Grosso, Blas Sien Diaz

4. Vivarium (2019)

Film, mükemmel evi arayan genç bir çiftin, kendilerini aynı evlerden oluşan gizemli bir labirent benzeri mahallede kapana kısılmış halde bulmasını konu alıyor.

Yönetmen: Lorcan Finnegan

Oyuncular: Imogen Poots, Danielle Ryan, Molly McCann

3. Dreams (1990)

Akira Kurosawa’nın yazıp yönettiği film, insanların geçmişten bu yana doğada yarattığı büyük yıkımları ve günden güne mahvedişini konu alıyor.

Yönetmenler: Akira Kurosawa, Ishirô Honda

Oyuncular: Akira Terao, Mitsuko Baishô, Toshie Negishi

2. Angel’s Egg (1985)

Genç bir kız çok değerli, iri bir yumurtanın tek koruyucusudur. Bir gün gizemli bir genç adam gelir ve sonunda onun güvenini kazanır. Bu iki insan birlikte varoluşlarını sorgularlar.

Yönetmen: Mamoru Oshii

Oyuncular: Mako Hyôdô, Jinpachi Nezu, Keiichi Noda

1. The Zero Theorem (2013)

Son derece yetenekli ama toplumdan yalıtılmış bir bilgisayar operatörü, yönetim tarafından Sıfır Teoremini kanıtlamakla görevlendirilir: Evren bir hiç olarak sona erer ve hayatı anlamsız hale getirir. Ama anlam, onun zaten arzuladığı şeydir.

Yönetmen: Terry Gilliam

Oyuncular: Christoph Waltz, Lucas Hedges, Mélanie Thierry

Gerçekliğin sınırlarının nerede başlayıp nerede bittiğini anlayamadığımız saykodelik bu filmler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir