“Ebu Hanzala” kod adlı Halis Bayancuk tahliye edildi!

Hizbullah’ın askeri kanat yapılanmasında yer alan ve Güneydoğu’da yüzlerce cinayetin faillerinden olan Hacı Bayancuk‘un oğlu “Ebu Hanzala” kod adlı Halis Bayancuk‘un tahliye edildiği ortaya çıktı.

Gerçek Gündem’in haberine göre, “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan 12 yıl 6 ay hapisle cezalandırılan “Ebu Hanzala” olarak bilinen selefi Tevhid Cemaati’nin lideri Halis Bayancuk tahliye edildi.

Aynı suçlamadan defalarca tutuklanıp serbest bırakılan Ebu Hanzala’nın hüküm giydiği dosya, Yargıtay’da 28 Aralık 2022 tarihinde görülen duruşmada bozulmuştu. Son duruşmada ise mahkeme, Ebu Hanzala’nın yargılandığı üç dosyayı birleştirme kararı almıştı.

Gerçek Gündem’e konuşan kaynaklar, “HÜDA PAR, Yargıtay ile çok görüşmeler yaptı öncesinde. AKP’ye destekleri ile beraber bu dosyayı ve buna benzer dosyaları önlerine koydular. Ben Ebu Hanzala’nın anlaşma yaptığını düşünüyorum. Bazı sert söylemler içeren konuşmaların hepsini internetten sildiler, kaldırdılar” ifadelerini kullandı.

HÜDA PAR Genel Başkanı, Hacı Bayancuk’un avukatıydı

Ebu Hanzala’nın babası Hacı Bayancuk, 1992’de Hizbullah’ın askeri kanat sorumluluğunu yaptı. HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcoğlu, Hizbullah’ın Şura üyesi olan ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Hacı Bayancuk’un avukatlığını yapmıştı.

Birçok Hizbullah hükümlüsü de HÜDA PAR’ın Cumhur İttifakı’na dahil olması sonrası tahliye edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx