John F. Kennedy’nin aşı karşıtı yeğeni başkan aday adayı oldu

Suikast sonucu öldürülen eski ABD Başkanı John F. Kennedy’nin yeğeni Robert F. Kennedy Jr., 2024’te yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin başkan adayı olabilmek için başvuru yaptı. 69 yaşındaki Kennedy, ağabeyi gibi suikasta kurban giden Senatör Robert F. Kennedy’nin oğlu. Çevre avukatı olan Kennedy aynı zamanda aşı karşıtı bir kampanyacı.

Instagram, Kennedy’nin hesabını 2021’de “çürütülmüş iddiaları tekrar tekrar paylaştığı” için kaldırdığını açıklamıştı. ABD Başkanı Joe Biden, adaylığını henüz resmi olarak açıklamadı. Ancak Biden’ın yeniden başkanlık yarışına katılması bekleniyor. CBS News, Biden’ın yaz başında resmi olarak adaylığını ilan etmesinin beklendiğini bildirdi.

‘ÖNCELİĞİM ŞİRKETLER ARASI BİRLEŞMEYİ SONA ERDİRMEK OLACAK’

Demokrat Parti’de geçen ay Williamson da aday adaylığı yarışına katılmıştı. Kennedy ise mart ayında Twitter hesabında başkanlık yarışına katılmayı düşündüğünü duyurmuştu: “Eğer aday olursam, en büyük önceliğim, ekonomimizi mahveden, orta sınıfı paramparça eden, arazilerimizi ve sularımızı kirleten, çocuklarımızı zehirleyen ve bizi değerlerimiz ve özgürlüklerimden eden devlet ve şirketler arasındaki yoz birleşmeyi sona erdirmek olacak.”

KARDEŞİ ‘ÇOK TEHLİKELİ’ DEMİŞTİ

Bir çevre hukuku firmasının kurucu ortağı olan Kennedy, New York’taki Hudson Nehri’ni temizlemek için çalışmak da dahil olmak üzere temiz su gibi konularda kampanya yürüttüğü için takdir topladı. Ancak aşı karşıtı görüşleri, kendi ailesi de dahil olmak üzere güçlü bir tepkiye neden oldu. 2021’de kız kardeşi Kerry Kennedy, onu bu konuda “çok tehlikeli” olarak nitelendirdi.

‘TRAJİK BİR ŞEKİLDE YANLIŞ’

2019’da diğer üç aile üyesi, Politico’da Kennedy’nin aşı karşıtı görüşlerini kınayan bir yazı kaleme aldı. Kız kardeşi Kathleen Kennedy Townsend, erkek kardeşi Joseph P. Kennedy II ve yeğeni Maeve Kennedy McKean, görüşlerinin “trajik bir şekilde yanlış” olduğunu ve “ölümcül sonuçları” olduğunu söyledi.

2022’de Facebook ve Instagram, “Children’s Health Defence” adlı Kennedy tarafından kurulan bir aşı karşıtı grubun hesaplarını, tıbbi yanlış bilgilendirmeyle ilgili şirket politikalarını “defalarca” ihlal ettiği için kaldırdı. Ancak korona virüsü pandemisi sırasında grup büyüdü ve geliri ikiye katlanarak 6,8 milyon dolara ulaştı.

Kennedy ayrıca, eski Beyaz Saray Sağlık Danışmanı ve bulaşıcı hastalıklar uzmanı Anthony Fauci’yi, “Batı demokrasisine karşı tarihi bir darbe” yapmakla suçladığı bir kitap yayınladı. Ayrıca geçen yıl Washington DC’de aşı karşıtı bir konuşma sırasında Nazi Almanya’sına da atıfta bulundu. Kennedy’nin “spazmodik disfoni” denen, gırtlağındaki kasları etkileyen bir ses ve konuşma bozukluğu var. 2014 yılında aktris Cheryl Hines ile evlenen Kennedy, Los Angeles’ta yaşıyor. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir