UPS Kargo’da grev aşamasına gelen toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlandı

Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS), UPS Hızlı Kargo Taşımacılığı ile devam eden toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlandığını duyurdu.

TÜMTİS’ten yapılan açıklamada, “Uluslararası kargo şirketi UPS Kargo’da 1300 üyemiz adına sürdürdüğümüz, ücret artışları konusunda anlaşma sağlanamaması nedeniyle grev aşamasına geldiğimiz Altıncı Dönem TİS görüşmeleri, sözleşmenin imzalanması ile sonuçlandı” ifadelerine yer verildi.

Toplu iş sözleşmesi TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, Genel Sekreter Muharrem Yıldırım, Gebze Şube Başkanı Ali Rıza Atik, İstanbul 1 No’lu Şube ve Gebze Şube yöneticileri, UPS Kargo Anadolu ve Avrupa Yakası işyeri temsilcileri ile UPS Kargo Genel Müdürü Engin Kolat, İnsan Kaynakları Direktörü Özge Yılancıoğlu Erol, Yanal Yolal, Kemal İpek, Yönetim Danışmanı Yavuz Sarvan’ın katıldığı toplantıda imzalandı.

Açıklamaya göre, işçilerin almış oldukları ücretlere birinci yıl yüzde 64 oranında zam yapılacak. Sosyal haklarla birlikte toplam zammın yüzde 80’e ulaştığı belirtildi. Yıl içerisinde, asgari ücrete zam yapılması halinde, ücretler asgari ücrete yapılan zam oranında artırılacak.

İkinci yıl ücretlere, yıllık enflasyon oranı ile asgari ücrete yapılan zam oranı gözetilerek hangisi yüksekse o oranda zam yapılacak. Yine yıl içinde asgari ücrete zam yapılması halinde ikinci yıl ücretleri, asgari ücret zammı oranında yükseltilecek.

Ücretlerin yanı sıra 5 yıla kadar kıdemi olanlar için 200 TL, 10 yıla kadar kıdemi olanlar için 300 TL, 10 yıl ve üzeri kıdemi olanlar için 400 TL kıdem zammı ödenecek. Sözleşmenin ikinci yılında her bir kıdem yılı için 60 TL kıdem zammı uygulanacak.

Sosyal haklara birinci yıl yüzde 64, ikinci yıl, enflasyon oranında zam yapılacak. Yemek ücretleri ise İstanbul için net 110 TL, diğer iller için net 100 TL olarak belirlendi.

Ayrıca, banka ile yapılacak sözleşme çerçevesinde çalışanlara banka promosyonu ödenmesi TİS ile imza altına alındı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir