Bitcoin, ETF Beklentisi ile Uçuyor: Milyonlarca Dolar Tasfiye Oldu!

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi “aşırı açgözlülük” seviyelerine ulaşarak yatırımcılar arasında iyimserliğin arttığına işaret ederken, kripto para piyasası heyecanla çalkalanıyor. Zira spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanması beklentisi de bu heyecanı körüklüyor. Bu haber özetinde, güçlü işlem hacimlerini ve spot Bitcoin ETF’sinin kaçınılmaz onayını öngören eski bir SEC başkanının görüşlerini ele alıyoruz.

Bitcoin, yeni bir zirve yaptı

Daha yüksek Bitcoin (BTC) fiyatlarına karşı bahis oynayan yatırımcılar, ABD’de spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) onayı beklentileri bitiş çizgisine yaklaşırken son 24 saat içinde 100 milyon doların üzerinde kayıp yaşadı. Fiyatlar Nisan 2021’den bu yana ilk kez 47.000 doların üzerine çıkınca BTC Pazartesi günü %9’a kadar yükseldi ve bir miktar kazanç elde etti. En fazla zararı 84 milyon dolarla kripto borsası OKX’teki traderlar alırken, onu 71 milyon dolarla Binance izledi. Piyasa duyarlılığının önemli bir göstergesi olan Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi 76 puana yükselerek “aşırı açgözlülük” bölgesine ulaştı. Bu, Bitcoin’in 69.000 dolar ile zirveye ulaştığı Kasım 2021 ortasından bu yana görülen en yüksek duyarlılık seviyesine işaret ediyor.

Volatilite, piyasa ivmesi, sosyal medya ve anketler gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulunduran endeks, kripto alanındaki mevcut iyimserliği vurguluyor. Özellikle, Bitcoin’in duyarlılık endeksi Aralık ayı başında kısa bir süre için “aşırı açgözlülük” seviyesine ulaşarak kripto paranın 40.000 doları aştığı döneme denk geldi. Onaylanmış bir spot Bitcoin ETF’si beklentisi bu iyimserliğin önemli bir itici gücü oldu ve endeks Kasım 2021’de de benzer seviyelere ulaşarak Bitcoin’in önceki tüm zamanların en yüksek seviyesiyle aynı hizaya geldi.

SEC eski başkanından ETF yorumu

Önemli bir gelişme olarak, eski SEC başkanı Jay Clayton, yakın zamanda CNBC’ye verdiği bir röportaj sırasında spot Bitcoin ETF’sinin yakında onaylanacağına dair güvenini dile getirdi. Clayton, son on yılda SEC’in piyasa manipülasyonu ve dolandırıcılıkla ilgili endişeleri gerekçe göstererek bu tür başvuruları sürekli olarak reddettiğini belirtti. Bununla birlikte, ortamın olumlu yönde geliştiğine ve ETF onayını kaçınılmaz hale getirdiğine inanıyor. Clayton, son beş yılda Bitcoin için temel piyasa dinamiklerindeki ciddi gelişmeyi kabul ederek, altyapı ve saklama çözümlerindeki ilerlemelere işaret etti. SEC’i, BlackRock ve Fidelity gibi firmaların açıklamaları konusunda rahat davrandığı için övdü ve kriptoyu geleneksel finans piyasalarına entegre etme konusunda önemli bir adımın sinyalini verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir