Gizlice hastaneye kaldırılması tartışma konusu oldu: ABD Savunma Bakanı Austin ifade verecek

AA

1 Ocak’ta rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Savunma Bakanı Lloyd Austin ile ilgili yaşananlar tartışılıyor.

Austin’in hastaneye kaldırılması, ilk başta Beyaz Saray’dan gizli tutuldu. ABD Başkanı Joe Biden, gelişmeden dar olmayanlar arasındaydı.

Austin, Beyaz Saray’ı anlık bilgilendirmediği için Kongre huzurunda ifade vermeye çağrıldı.

14 Şubat’ta ifade verecek

NBC News’un haberine göre, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Mike Rogers, dün, Austin’e konuya ilişkin 14 Şubat’ta ifade vermesini talep eden mektup gönderdi.

Söylemek için 3 gün beklediler

İfade sırasında Savunma Bakanlığının, yetkililerine Austin’in yoğun bakımda olduğunu söylemek için neden 3 gün beklediğine odaklanılacak.

Austin’e şeffaflık eleştirisi

Austin’e gönderilen 4 sayfalık mektupta, ulusal güvenlik alanında herkesin Savunma Bakanı’nın ulaşılabilirliğine ve şeffaflığına güvenebilmesi gerektiğine işaret edilerek “Ne yazık ki, son olaylarda bu nitelikleri sergilemediniz.” denildi.

Mektupta, Austin’den, hastanede kaldığı süre boyunca Beyaz Saray ve Pentagon yetkilileriyle görüşmeleri, yetkinin geçici olarak Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks’e devredilmesi ve resmi faaliyetleri hakkında detaylı bilgi istendi.

Konuya ilişkin tam dürüstlük ve işbirliği beklendiği vurgulanan mektupta, “Bunun dışında herhangi bir şey kesinlikle kabul edilemez.” ifadeleri kullanıldı.

Bakan Lloyd Austin’in hastaneye kaldırılması

ABD’de Savunma Bakanı Austin’in hastaneye kaldırıldığının geç duyurulması, ülkede tartışma yaratmıştı.

Pentagon’dan ilk olarak 5 Ocak’ta yapılan yazılı açıklamada, Austin’in 1 Ocak’ta hastaneye kaldırıldığı ve durumunun iyi olduğu duyurulmuştu.

Daha sonra Başkan Joe Biden dahil üst düzey yöneticilerin yanı sıra Pentagon yetkililerinin ve Kongre üyelerinin, Austin’in hastaneye kaldırıldığını günler sonra öğrendikleri ortaya çıkmıştı.

Devam eden tartışmalar üzerine Pentagon, Bakan Austin’in, 22 Aralık 2023’te hastaneye kaldırılarak prostat kanseri teşhisiyle operasyon geçirip, ertesi gün taburcu edildiği ancak akabinde yaşadığı komplikasyonlar nedeniyle 1 Ocak’ta yeniden hastaneye kaldırıldığı bilgisini paylaşmıştı.

Soruşturma başlatıldı

Austin’in hastaneye kaldırılması ve sonraki süreçte Beyaz Saray dahil üst düzey yetkililere ve kamuoyuna gerekli bilgilendirme yapılmaması tepki çekmiş, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu da Savunma Bakanı’nın “gizlice” hastaneye kaldırılmasıyla ilgili soruşturma başlattığını duyurmuştu.

Daha sonra 15 Ocak’ta Austin’in tedavisinin sona erdiği ve taburcu edildiği bildirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir