Özak işçileri direnişin 42. günde Rabia Meydanı’ndan seslendi: Bu zulme karşı harekete geçin

Urfa’da Öz İplik-İş’ten istifa ederek BİRTEK-SEN’e geçtikleri için işten atılan Özak Tekstil işçileri, 42. günde direnişe devam ediyor.

Baskı, tehdit ve işçi kıyımına karşı sendika seçme hakları için direnen Özak işçileri bir kez daha seslerini duyurmak için Rabia Meydanı’nda bir araya geldi.

Evrensel’in haberine göre Özak Tekstil’in üretim yaptığı uluslararası markalara seslenen işçiler eğer adım atılmazsa eylemlerini bu markaların önüne taşıyacaklarını belirtti.

ŞENYAŞAR: ÖZAK İŞÇİLERİNİN YANINDAYIZ

Açıklamaya DEM Parti, EMEP Şanlıurfa Barosu,TTB, TKP, SEP, KESK’e bağlı sendika temsilcileri ile Urfa Emek ve Demokrasi Platformu’nun da destek verdiği basın açıklaması öncesi konuşan DEM Parti Urfa Milletvekili Ferit Şenyaşar, Özak işçilerinin yanında olduklarını; işçiler fabrikaya dönene, haklarını alana kadar mücadelelerine destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Şenyaşar “Bütün dünya Özak işçilerini gördü ama yetkililer görmedi. Biz inanıyoruz ki işçi sınıfı kazanacaktır, Özak işçileri kazanacaktır” dedi.

Ardından BİRTEK-SEN temsilcisi Çayan Dursun, direnişin 42 gündür sürdüğünü belirterek mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

Basın açıklamasını işçi temsilcisi Yıldız Bağcı okudu. Bağcı, hem patron hem de Öz İplik-İş Sendikası’ndan gördükleri baskılara karşın BİRTEK-SEN’de örgütlendiklerini aktararak 42 gündür direnişte olmalarının sebeplerini hatırlatıp, direniş boyunca yaşananları paylaştı. Tüm baskılara rağmen hâlâ direnişi sürdürdüklerini söyleyen Bağcı, “Her türlü baskıya, saldırıya rağmen direnişimiz büyüdü. Başta direnişe katılmayan ve içeride çalışan arkadaşlarımız da bize katıldı. Yurt içinden ve yurt dışından emekçiler bizimle dayanışma gösterdi” dedi.

‘TAZMİNAT DA BİRLİĞİMİZİN, SENDİKAMIZIN KAZANIMIDIR’

Yıllardır açlıkla, borçla yaşadıklarını belirten Bağcı, şöyle devam etti: “Açlık sınırının altında ücretle çocuklarımızı büyütmeye çalışıyoruz. Bazı arkadaşlarımız mecburiyetten tazminat almak zorunda kaldılar. Ancak biliyoruz ki verilen tazminat da bizim birliğimizin, sendikamızın, direnişimizin kazanımıdır. Kurulduğu günden beri, üstelik bir döneminde içeride Öz İplik-İş olmasına rağmen tazminat vermeyen patron şimdi kesenin ağzını açmış, sırf BİRTEK-SEN’i içeriye sokmamak için işçilere tazminat dağıtıyor.

Biz yalnız Özak işçilerini değil, her gün 10 saat, 12 saat çalışmasına, alnının damarı çatlayana kadar ter dökmesine rağmen evine ekmek götüremeyen, ay sonunu getiremeyen, ev kirasını borçlanarak ödemek zorunda kalan Urfalı işçileri temsil ediyoruz. Biz yalnız Urfalı işçileri değil, büyük, ünlü markalara sefalet ücretiyle üretim yapan bölge işçisini temsil ediyoruz. Biz yalnız bölge işçisini de değil, kendi iradesinin tanınmasını, istediği sendikaya üye olmak, patronların karşısında birlik hale gelmek isteyen; her gün, her saat, her dakika hakları çiğnenen, ayaklar altına alınan; ürettiği zenginlikten ufacık pay istediğinde hain muamelesi yapılan Türkiye işçisini temsil ediyoruz. Bu direniş yalnız Özak işçilerinin değil, işçi sınıfının, ekmek, onur, haysiyet direnişidir.”

MARKALARA ÇAĞRI: SİZ DE SORUMLUSUNUZ

İşçi temsilcisi Bağcı, Özak Tekstil fabrikasının üretim yaptığı markalara seslenerek şunları sövledi: “Bizi bir buçuk aydır oyalayan Levi’s’a sesleniyoruz. İşçilere yapılan bunca zulme rağmen Özak Tekstil’e sipariş vermeye devam ediyorsunuz. Derhal harekete geçilmediği taktirde mağazalarınızın önünde ve içinde süresiz oturma eylemlerine ve boykota başlayacağımızı bilin. Ayrıca Özak Tekstil’in Malatya ve İstanbul’daki fabrikalarının Zara, Hugo Boss, Marco Polo, H&M gibi dünya markalarına üretim yaptığını da öğrendik. Bu markalar da yaşanan haksızlıklardan sorumludur. Eğer harekete geçilmezse bu markaları da protesto etmeye başlayacağımız, mağazalarının önünde eylemlere başlayacağımız bilinsin.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir